^ Do góry
facebook

GOPS Tuczna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznej - woj. lubelskie

STRONA GŁÓWNA

Dołączając do prośby Narodowego Funduszu Zdrowia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznej udostępnia do wykorzystania materiały informacyjne dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest obszarem, który wymaga szczególnej troski, uwagi i zaangażowania dorosłych.

               W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tys. osób poniżej 18 roku życia - to wzrost o 134 proc. w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.). Co więcej, nakłady na świadczenie psychiatryczne wzrosły od ponad 1,002 mld zł, czyli aż 286,4 proc., co pokazuje skalę problemu. 

Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował materiały edukacyjne:

film na kanale YouTube Akademia NFZ https://www.youtube.com/@AkademiaNFZ  : „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”

● interaktywnąmapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży https://pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci

Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy można zaleźć również w Poradniku Pacjenta Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.html.

 

Jolanta Terlikowska

 

9 września – Światowy Dzień FASD

 

Wrzesień, to szczególny miesiąc, w którym staramy się upowszechniać wiedzę o negatywnych konsekwencjach, jakie na rozwój płodu wywiera spożywanie alkoholu przez kobietę w czasie ciąży. Dlaczego akurat teraz? Ponieważ 9 września każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień FASD.

Wszystko zaczęło się 25 lat temu, od inicjatywy trójki rodziców adopcyjnych wychowujących dzieci z FAS ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Rodzice, którzy wspierali się wzajemnie i wymieniali doświadczeniami związanymi z trudami opieki nad dziećmi z poalkoholowymi uszkodzeniami, zadali sobie pytanie: „Czy gdyby wielu rodziców lub opiekunów wychowujących dzieci z FAS na całym świecie jednym wspólnym głosem wypowiedziało się o tym, jak bardzo alkohol pity przez mamę w czasie ciąży jest szkodliwy dla dziecka rozwijającego się w jej łonie – czy świat by posłuchał? I tak, nawiązując do 9 miesięcy ciąży, 9 września 1999 roku, o godz. 9.09 rozbrzmiały dzwony na wieży Kościoła Metodystów, dając pierwszy sygnał wielkiej kampanii edukacyjnej. Informacje umieszczono w Internecie, za pomocą którego wkrótce utworzono sojusze, a grupa wolontariuszy wzrosła szybko i obejmowała koordynatorów w ośmiu krajach...

Okazało się, że świat posłuchał! Od tamtej pory każdego roku zwiększała się liczba środowisk, organizacji, instytucji, państw, które dołączają się do akcji, nagłaśniając problem FAS/FASD.  W 2004 roku Senat Stanów Zjednoczonych ustanowił dzień 9 września Narodowym Dniem FASD. Od 2001 roku po raz pierwszy obchody zorganizowano także w Polsce. Aktualnie Światowy Dzień FASD przerodził się w obchody września jako miesiąca świadomości FASD. W kilkudziesięciu krajach na świecie przez cały wrzesień organizowane są eventy, konferencje, szkolenia, kampanie w mediach społecznościowych i Internecie.

O czym trzeba przede wszystkim pamiętać?

 

  1. Alkohol pity w czasie ciąży zaburza prawidłowy rozwój zarodka i płodu. Może uszkodzić mózg i inne narządy dziecka, wpływając na dalsze funkcjonowanie emocjonalne i społeczne dziecka. Fizyczne i umysłowe wady wrodzone u dziecka będące wynikiem działania alkoholu etylowego w okresie płodowym nazywamy Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – FASD.
  2. W czasie ciąży nie ma dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dziecka. Pijąc napoje alkoholowe kobieta naraża swoje dziecko na nieodwracalne uszkodzenia, które mogą spowodować zaburzenia w jego rozwoju.
  3. Pamiętajmy: alkohol zawarty w piwie, winie, wódce, drinkach, nalewkach jest taki sam i działa tak samo! Dlatego w ciąży należy zachować całkowitą abstynencję.
  4. Alkohol pity przez kobietę w czasie ciąży powoduje znacznie więcej szkód w organizmie dziecka niż palenie papierosów czy używanie narkotyków! Alkohol jest najsilniej działającym teratogenem. (czyli substancją uszkadzającą – od „teratos” – potwór) i ze względu na swoją toksyczność jest najczęstszą przyczyną zaburzeń neurorozwojowych u dzieci.
  5. W czasie ciąży łożysko chroni dziecko przed różnymi zagrożeniami. Jednak cząsteczki alkoholu (oraz jego metabolitów, w tym aldehydu octowego) bez trudu przechodzą przez łożysko!  Po ok. godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki, tyle że w maleńkim organizmie powoduje znacznie większe szkody!
  6. Piwo bezalkoholowe, zgodnie ze definicją napoju alkoholowego może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego!Dlatego w ciąży lepiej nie ryzykować i zrezygnować także z piwa bezalkoholowego.
  7. Zaprzestanie picia w każdym momencie ciąży jest korzystne dla dziecka. Jeżeli będącej w ciąży kobiecie przydarzą się incydenty związane ze spożywaniem alkoholu, to i tak przestając go używać sprawi, że będzie on miał mniej szkodliwy wpływ, niż gdyby kontynuowała picie. 
  8. Będąc w ciąży kobieta może usłyszeć wiele porad i zaleceń – że „picie czerwonego wina zwiększa liczbę czerwonych krwinek” a „picie piwa poprawia laktację” …To bardzo niebezpieczne stereotypy. Pamiętajmy – alkohol etylowy to przede wszystkim substancja chemiczna C2H5OH i jako toksyna ma niszczący wpływ na delikatne nowopowstające komórki dziecka rozwijające się w łonie matki.
  9. Jak wykazały badania, w Polsce Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występuje co najmniej u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat. To 20 razy więcej niż dzieci z Zespołem Downa. Z tą różnicą, że FASD można w 100% zapobiec. Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży!
  10. Także w okresie karmienia piersią używki mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w rozwoju dziecka. Udowodniono, że spożyty alkohol przedostaje się do mleka matki, a w konsekwencji trafia do krwioobiegu dziecka.

 

Z drobnych decyzji zbudowana jest przyszłość. 9 miesięcy ciąży bez alkoholu daje dziecku szansę na prawidłowy rozwój. Nie zapominajmy też, że ochroną powinien być objęty po prostu okres prokreacji i abstynencja powinna dotyczyć zarówno ojca jak i matki.

 

Jolanta Terlikowska, Dyrektor Programowa Instytutu Nowej Kultury, profilaktyk, specjalista ds. profilaktyki FASD

 

Tekst powstał w ramach bezpłatnej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu – profilaktyka FASD” realizowanej w 2024 r. przez Fundację Instytut Nowej Kultury, www.instytutnowejkultury.pl

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznej informuje, że Fundacja Centrum Rozwiązań Biznesowych rozpoczyna realizację projektu: „Inkubator aktywności zawodowej ”, który jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zlecenia realizacji zadań w formie wsparcia nr 1/2023  pn. „Możemy więcej” z dn. 12.10.2023 r.

W ramach projektu realizowane będą następujące usługi:

·        Przygotowanie i wdrożenie Indywidualnego Planu Drogi Życiowej i Zawodowej(zajęcia indywidualne):

- w wymiarze 4 godzin zegar. (1 sesja po 4 godz.) na osobę doradztwa zawodowego;

- w wymiarze 4 godzin zegar. (2 sesje po 2 godz.) na osobę doradztwa psychologicznego;

- w wymiarze 12 godzin zegar.(6 sesji po 2 godz.) na osobę wsparcia mentora.

·        Specjalistyczne (grupowe) poradnictwo zawodowe:  w wymiarze 24 godzin zegar. na grupę (4 sesję po 6 godz./1 grupa):

  - warsztat dotyczący zawodowych kompetencji interpersonalnych 12h zegar./2 dni/grupa 10 os.;

   - warsztat dotyczący rynku pracy i edukacji 6h zegar. /1 dzień/grupa 10 os.;

   - warsztat dotyczący autoprezentacji 6h zegar./1 dzień/grupa 10 os.

·        Pośrednictwo pracy w wymiarze 10 godzin zegar. na grupę (5 sesji/5 dni/1 grupa).

·        Szkolenia zawodowew wymiarze 105 h zegar./grupa 10 os., zakończone egzaminem zewnętrznym na potwierdzenie kwalifikacji. Szkolenia i tematyka zostaną dostosowane do wyników zdiagnozowanych w IPDŻiZ, potrzeb szkoleniowych, oczekiwań i braków kwalifikacyjnych uczestników projektu, a także do potrzeb lokalnego rynku pracy.

·      Staże zawodowe (3 miesiące/osoba) – po stażu zapewnienie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę na okres co najmniej 3 miesięcy

 

Dla wszystkich osób biorących udział w projekcie przewidziane jest:
•    stypendium stażowe (1 790,30 zł netto/ miesiąc)1
•    zwrot kosztów dojazdu
•    wyżywienie, poczęstunek podczas zajęć
•    bezpłatne formy wsparcia (indywidualne poradnictwo, szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy)
•    profesjonalną i doświadczoną kadrę specjalistów prowadzących zajęcia
•    materiały piśmiennicze (długopis, notatnik, pendrive),
•    materiały dydaktyczne (podręcznik/skrypt).
•    zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
•    zaświadczenie o ukończeniu staży wraz z opinią pracodawcy
•    pokrycie kosztów egzaminów
•    pokrycie kosztów badań lekarskich

 

Ogłoszenie o naborze AOON 2025

Gmina Tuczna ogłasza nabór uczestników do resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

ADRESATAMI PROGRAMU SĄ:

1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

c. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA : 

 Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;

2) wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;

3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;

4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych został zamieszczony stosowny komunikat oraz ogłoszenie o naborze wniosków.

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

SPOSÓB ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU :

Gmina przyznaje usługę asystenta na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025. Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny zgłosić chęć uczestnictwa do dnia 16.08.2024 r. składając w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tucznej, 21-523 Tuczna 191A kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem pomocy asystenta osobistego osoby
z niepełnosprawnością. Przyznanie asystenta uzależnione jest przede wszystkim od środków finansowych, które gmina uzyska na realizację programu oraz liczby osób, które zechcą być uczestnikami Programu.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 83 377 10 01.

Ogłoszenie o naborze na stanowisko pracownika socjalnego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznej poszukuje kandydatów na stanowisko:

Pracownik socjalny

Rodzaj zatrudnienia:Umowa o pracę na zastępstwo z możliwością zatrudnienia na stałe
Miejsce pracy: Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Tucznej, 21-523 Tuczna 191A
Wymiar etatu: Pełny etat

Opis stanowiska:

  • Udzielanie pomocy osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej
  • Prowadzenie pracy socjalnej oraz działań związanych z integracją osób i rodzin
  • Sporządzanie diagnoz i planów pomocy dla klientów GOPS
  • Współpraca z innymi instytucjami i organizacjami w zakresie realizacji zadań pomocy społecznej
  • Prowadzenie dokumentacji zgodnie z obowiązującymi przepisami

Wymagania:

  • Wykształcenie wyższe na kierunku praca socjalna zgodne z art. 116, ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. 2023 r., poz. 901 ze zm.)
  • Znajomość przepisów prawa w zakresie ustawy o pomocy społecznej,ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego; ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej; ustawy z dnia 11 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej; innych ustaw i rozporządzeń związanych z pracą na stanowisku pracownika socjalnego;
  • Znajomość obsługi komputera
  • Umiejętność pracy w zespole oraz samodzielność w działaniu
  • Wysoka kultura osobista, empatia, komunikatywność
  • Zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
  • Stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na określonym stanowisku.

Wymagania dodatkowe:

mile widziane doświadczenie zawodowe na stanowisku pracownika socjalnego, w tym praktyka, staż;

prawo jazdy kat. B i posiadanie własnego środka transportu;

umiejętność zachowania bezstronności w kontakcie z rodziną, osobą;

otwartość, kreatywność, zaangażowanie, nastawienie na cel i poszukiwanie nowych rozwiązań i innowacji;

Oferujemy:

  • Umowę o pracę na zastępstwo z możliwością zatrudnienia na stałe
  • Stabilne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia
  • Możliwość rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji
  • Pracę w dynamicznym i zaangażowanym zespole
  • Przyjazną atmosferę pracy

Wymagane dokumenty:

  • CV,
  • List motywacyjny,
  • Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie (załącznik nr 1)
  • Kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (wymagany jest suplement do dyplomu w przypadku rozpoczęcia od dnia 01 października 2008 r. i ukończenia do dnia 31 grudnia 2013 r. studiów wyższych o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie);

Termin i miejsce składania dokumentów:

Dokumenty aplikacyjne prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć osobiście do siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucznej do dnia 12 sierpnia 2024 r. do godz. 12.00. Oferty, które wpłyną po wyżej wskazanym terminie nie będą rozpatrywane.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 83 377-10-01

Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.

 

 

dr hab. Magdalena Szafranek

Uniwersytet Warszawski

 

Przemoc domowa – zagadnienia definicyjne

 

Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej[1], której znowelizowane przepisy weszły w życie w czerwcu 2023 roku[2], przez przemoc domową definiuje się jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, mienia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienia, krzywdy moralne oraz mające na celu uzyskanie kontroli w zakresie nabywania i korzystania z posiadanych przez tę osobę zasobów ekonomicznych.        

W dostępnych opracowaniach najczęściej wyróżnia się przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną i zaniedbanie. Przemoc fizyczna polega na naruszeniu nietykalności fizycznej. Jest ona intencjonalnym zachowaniem powodującym uszkodzenie ciała lub niosącym takie ryzyko. Polega m. in. na popychaniu, szarpaniu, szturchaniu, klepaniu, ciągnięciu za uszy, szczypaniu, kopaniu, biciu ręka i pięścią, uderzaniu w  twarz, przypalaniu papierosem, duszeniu, krępowaniu ruchów. Z kolei przemoc psychiczna to najczęstsza forma przemocy, która jednocześnie jest najtrudniejsza do udowodnienia. Zawiera ona przymus i groźby, np. obrażanie, wyzywanie, ocenianie, krytykowanie, straszenie, szantażowanie, nieliczenie się z uczuciami, krzyczenie, oskarżanie, obwinianie, krzywdzenie zwierząt, czytanie osobistej korespondencji, ujawnianie tajemnic, lekceważenie, wyśmiewanie. Przemoc ta prowadzi do zniszczenia poczucia mocy sprawczej ofiary, jej poczucia własnej wartości i godności[3]. Przemoc seksualna stanowi kategorię zachowań dotyczących sfery seksualnej i obejmuje gwałt, molestowanie seksualne, stręczycielstwo i prostytucję. Działania te są kwalifikowane jako przestępstwa[4]. Trzeba jednak pamiętać, że molestowanie seksualne może przybiera formę werbalną, pozawerbalną i zachowania fizycznego o seksualnym charakterze. Zachowanie werbalne przybiera postać żartów, pytań czy uwag formułowanych przez sprawcę. Zachowanie fizyczne odnosi się do jakichkolwiek zachowań sprawcy, które skutkują kontaktem fizycznym i mają podtekst seksualny. Przemoc seksualna może przybierać formę wymuszania stosunków seksualnych lub zmuszania do niechcianych zachowań seksualnych[5]. Przemoc ekonomiczna to zachowanie mające na celu kontrolę zdolności drugiej osoby do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych w celu podporządkowania sobie tej osoby[6].  Może zatem ona polegać na zabieraniu lub wydzielaniu pieniędzy, zakazywaniu lub utrudnianiu podjęcia pracy zarobkowej, kontrolowaniu wszystkich wydatków, kontrolowaniu konta bankowego, zaciąganiu bez porozumienia kredytów, pożyczek, niszczeniu rzeczy osobistych lub stanowiących wspólną własność lub sprzedawania ich bez porozumienia, a także pozostawiania bez opieki osoby, która z powodu choroby, wieku, bądź niepełnosprawności nie może samodzielnie zaspokoić niezbędnych potrzeb. Wreszcie zaniedbanie, to niezaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych i psychicznych osoby zależnej od opiekuna dziecka, osoby starszej, osoby chorującej[7].

 

Tekst powstał w ramach bezpłatnej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Przeciwdziałanie przemocy domowej” realizowanej w 2024 r. przez Fundację Instytut Nowej Kultury, www.instytutnowejkultury.pl



[1]Dz. U.z 2021 r. poz. 1249

[2]Ustawa z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 535)

[3]niebieskalinia.info/index.php/przemoc-w-rodzinie/8-rodzaj-przemocy (data wejścia: 06.03.2024)

[4]A. Wojnarska: Przemoc seksualna wobec dzieci – terapia sprawców i ofiar, [w:] A. Lewicka-Zelent (red.): Przemoc rodzinna. Aspekty psychologiczne, pedagogiczne i prawne, Difin, Warszawa 2017, s. 88 - 100

[5]Por. E. Bieńkowska, L. Mazowiecka (red.) Konwencja o zapobieganiu z zwalczaniu przemocy  wobec kobiet i przemocy domowej. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2016, s. 453

[6]Polska Wolna od przemocy wobec kobiet. Wybrane problemy dotyczące wdrożenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, Amnesty International, str. 21

[7]Rodzinna tajemnica, Przemoc w rodzinach z problemem alkoholowym, Zespół Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Warszawa 2021, s. 4.